Audio Center Poland | Nowy produkt: wtyki głośnikowe Chord ChordOhmic
5534
single,single-post,postid-5534,single-format-standard,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.10,vc_responsive
 
silver-plugs-x4

Nasze nowe, posrebrzane wtyki głośnikowe ChordOhmic zostały stworzone by dać możliwość wykorzystania zarówno elektrycznych, jak i brzmieniowych zalet srebra we wszystkich kablach. Nowe wtyki będą stosowane we wszystkich kablach głośnikowych firmy Chord Company. Będą także będą dostępne osobno (pojedynczo lub w zestawach po 8 sztuk) co pozwoli wykorzystać te rewolucyjne, 4mm złącza do zmodernizowania wszelkich kabli głośnikowych, także innych producentów.

Dostępność: wkrótce. Cena: 49,00 zł za wtyk

Od wielu lat stosujemy w naszych kablach posrebrzane przewodniki miedziane. W komplecie z posrebrzanymi przewodnikami stosujemy również posrebrzane wtyki. Używanie srebra w kablach może być błędnie interpretowane, ponieważ wiele osób nadal kojarzy srebro z rozjaśnionym, odchudzonym dźwiękiem. Z naszego doświadczenia wynika natomiast, że rozjaśnienie dźwięku wynika raczej ze wyboru złego materiału izolacyjnego, a nie srebra! Jedynym istotnym wyjątkiem od tej reguły były pozłacane 4mm widełki firmy Chord Company.

Dlaczego srebro, a nie złoto?

Chociaż to złoto jest zwykle uważane za najlepszy materiał do pokrywania styków we wtykach audio wysokiej jakości, jego jedyną faktyczną istotną zaletą jest całkowita odporność na korozję (co zwykle nie jest w ogóle problemem w warunkach domowych). Z naszego doświadczenia wynika natomiast, że klient kojarzy ten materiał z klasą i jakością ze względu na wysoką wartość handlową złota. Sprawę dodatkowo komplikują różne inne materiały wykorzystywane do pokrywania wtyków w branży hi-fi (na przykład rod, miedź, mosiądz i nikiel), które znacząco różnią się ceną i postrzeganym poziomem jakości brzmienia.

Nauka, statystyki i dezinformacja

Złoto jest w rzeczywistości trzecim najlepszym przewodnikiem/metalem. Lepszym od niego jest zarówno miedź (o 140% lepsza) jak i srebro (o 148% lepsze). Lepsze przewodzenie oznacza mniejszą rezystancję i tym samym mniejsze straty sygnału. Mniejsze straty sygnału oznaczają lepsze osiągi – zgodnie z prawem Ohma! Stąd właśnie wzięła się nazwa naszych nowych wtyków głośnikowych.

Chociaż czysta miedź jest dobrym przewodnikiem, w temperaturze pokojowej jest podatna na utlenianie, które drastycznie obniża przewodnictwo. Pokrycie miedzi innym materiałem chroni ją przed tym procesem. Wśród materiałów wykorzystywanych do pokrywania miedzi wykorzystuje się cynę (25% przewodności złota), nikiel (33%) i rod (50%).

Co najważniejsze, posrebrzanie ma sens nie tylko z elektrycznego punktu widzenia, ale po prostu daje słyszalnie lepsze brzmienie podczas testów odsłuchowych w porównaniu z pozłacanymi wtykami.

A co z czernieniem srebra?

Wiele osób błędnie uważa, że ponieważ srebro się utlenia jest słabym przewodnikiem. W rzeczywistości srebro utlenia się dopiero w temperaturze rzędu 170 C. Faktem jest natomiast, że może ulegać czernieniu w temperaturze pokojowe na skutek reakcji z siarką obecną w powietrzu.

Jednakże, mimo że poczerniałe srebro nie wygląda najlepiej (co zapewne mieliście okazję zobaczyć na przykładzie choćby srebrnych sztućców), to z punktu widzenia przewodnictwa elektrycznego nie jest to tak naprawdę problem.

Warstwa poczerniałego srebra (zwykle siarczek srebra) jest miękkim i plastycznym materiałem, który można łatwo usunąć przy zastosowaniu niewielkiej siły. Taka siła występuje w naszych wtykach głośnikowych i widełkach. Dlatego powierzchnia styku jest de facto ograniczona, nawet gdy wtyk siedzi ciasno w gnieździe. Gdy więc wtyk jest wsuwany do gniazda bądź z niego wysuwany, operacja ta można skutecznie wyczyścić punkty styku. Upewnij się, że wszystkie urządzenia są wyłączone przed wykonaniem tej prostej procedury konserwacji.