KABLE HDMI – TEST W MAGAZYNIE „Hi-Fi i Muzyka” – Audio Center Poland
Audio Center Poland | KABLE HDMI – TEST W MAGAZYNIE „Hi-Fi i Muzyka”
1652
single,single-post,postid-1652,single-format-standard,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.10,vc_responsive

KABLE HDMI – TEST W MAGAZYNIE „Hi-Fi i Muzyka”

Chord HDMI Advance
Chord HDMI Active Silver Plus
Wireworld Island 7
Wireworld Chroma 7
Wireworld Ultraviolet 7

“Od dobrych kilku lat wśród tzw. znawców kina domowego pokutuje opinia, że nie ma sensu wydawać kroci na kable HDMI. Bit to bit i albo jest, albo go nie ma. Innymi słowy: skoro coś zostało wysłane, to musi dojść w identycznej postaci” – tak swój test kabli HDMI zaczyna redaktor magazynu „Hi-Fi i Muzyka”. Po tym spokojnym początku następują jednak dwa cytaty z pisma zajmujących się kinem domowym i komputerowego, po których dziennikarz „wybucha”:
„Nie miałem zamiaru rozpoczynać kolejnej krucjaty, ale czytając podobne idiotyzmy, zwyczajnie się wściekłem. Uważam, że obowiązkiem prasy branżowej jest rzetelne informowanie czytelników o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań technicznych, a nie rozpowszechnianie życzeniowej teorii.” Warto dodać, że w podobnym tonie wypowiedział się kiedyś magazyn „High Fidelity”, zarzucając rozpowiadającym takie rzeczy nieuctwo – „Nie daj się nabrać, czyli dlaczego tanie i drogie kable HDMI NIE są takie same”.

W tekście pt. „Bitwa o bity, czyli wściekłem się”, przetestowanych zostało 16 kabli HDMI, w tym dwa kable firmy Chord i trzy Wireworld.

Chord HDMI Advance

„Największa zmiana zaszła w palecie barw. Powiedzieć, że są soczyste, to nie powiedzieć nic. Różnica między kolorami z Chordem a tymi z najtańszym kablem była taka, jak między farbami olejnymi a szkolnymi plakatówkami. […] Chord Advance to bez wątpienia kabel z gatunku efektywnych, nie efekciarskich.”

Ocena (obraz): ●●●●●

Chord HDMI Active Silver Plus

Najdroższy uczestnik testu dla jednych może stać się objawieniem; dla innych ciekawostką z pogranicza fantastyki naukowej. Jaki bowiem sens ma kupno kabla HDMI kosztującego ćwierć ceny 42-calowego telewizora. Nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na lepszy odtwarzacz albo ekran?
Jeśli ktoś lubi wyrzucać pieniądze, to proszę bardzo. Ja natomiast z czystym sumieniem mogę Chorda Active polecić każdemu, kto dysponuje w miarę niezłym sprzętem i chce dokonać radykalnej poprawy obrazu. […] Świetny przewód, w odpowiedniej konfiguracji wart więcej złota, niż sam ważny. Gwóźdź do trumny wszystkich mądrali, którzy twierdzą, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na firmowe kable HDMI.”

Ocena (obraz): ●●●●●●

Wireworld Island 7

„Pierwsze wrażenie po wpięciu najtańszego Wireworlda to poprawa kontrastu i detaliczności. Widoczne to było zwłaszcza w czasie obserwacji faktury tkanin, które na zwykłym kablu wydawały się płaskimi wzorkami. Island wydobył z nich plastyczność i namacalność, jakich z tańszymi przewodami nie udało się osiągnąć. Poprawa detaliczności pozytywnie odbiła się także na projekcji dalszych planów, które zyskały perspektywę i głębię, spotykaną raczej na wyższym poziomie cenowym.”

Ocena (obraz): ●●●●

Wireworld Chroma 7

„Oglądanie filmów przez Chromę to czysta przyjemność. Wszystkie aspekty obrazu uległy istotnej poprawie, ale żaden nie dominował nad pozostałymi. Kolory zyskały na soczystości; powiększyła się paleta odcieni. Zwiększyły się również wyrazistość konturów, gradacja detali i głębia planów. Chroma wydobywa z tła drobiazgi, o których przy zwykłym przewodzie można mieć tylko mgliste pojęcie.”

Ocena (obraz): ●●●●●
Wireworld Ultraviolet 7

„Najdroższy z testowanych Wireworldów może być punktem odniesienia w kategorii solidności wykonania. Uwagę zwraca obudowa wtyczki, zrobiona z aluminiowych odlewów i skręcona kilkoma śrubkami. […] Oglądając kolejne fragmenty filmów i koncertów z Wireworldem wpiętym między odtwarzacz a telewizor, zastanawiałem się, po co ludzkości kolejny gadżet w postaci formatu 4K,skoro powszechnie dostępny Full-HD ma tak wiele do zaoferowania. Wystarczy do tego kabel za 600 zł, a nie nowy wielki ekran za 16 tysięcy.”

Ocena (obraz): ●●●●●●

„Hi-Fi i Muzyka”, styczeń 2014, Nr 1/204