Radia to najnowsze i najnowocześniejsze urządzenia Hi-Fi Arcama. Do nowej rodziny należą trzy wzmacniacze i dwa odtwarzacze – płyt CD (CD5) i strumieniowy (ST5). Przy tej okazji warto wspomnieć, że swój pierwszy odtwarzacz CD (Delta 70) Arcam przedstawił już w 1986 roku.

Projekt plastyczny serii Radia jest elegancki i oryginalny. Z jednej strony minimalistyczny, z drugiej wychodzący poza schemat prostopadłościennych brył; do klasycznej czerni dodano wyraziste żółte elementy. Płaszczyzny frontów są pokryte „przydymionymi” panelami. Szuflada odtwarzacza jest szczupła, tacka wyjeżdża szybko i pewnie, chociaż nie bezszelestnie. Sześć przycisków służy do obsługi podstawowych funkcji. Wyjścia są zarówno analogowe, jak i cyfrowe (optyczne i współosiowe), jest też wejście USB, do którego wepniemy nośniki pamięci; w ten sposób ściągniemy np. FLAC lub WAV z maksymalną rozdzielczością 24/96. Tego typu pliki CD5 odtworzy również z płyt, pod warunkiem, że będą to nośniki bazujące na standardzie CD (czyli np. CD-R). CD5 nie obsługuje płyt SACD ani DVD. W skromnym menu zaszyto wybór charakterystyk filtrów cyfrowych, zmianę jasności wyświetlacza, sposobu działania trybu stand-by oraz opcję zablokowania funkcji automatycznego odtwarzania płyty (po zamknięciu szuflady).

Zestaw obsługiwanych źródeł, formatów, parametrów i złącz jest podobny jak w JBL CD350. Można by więc podejrzewać, że również wewnątrz są to bliźniacze konstrukcje. Pewnie mają wspólne korzenie, ale układy elektroniczne nie są dokładnie takie same. Specyficzny dla CD5 jest np. moduł odpowiadający za wszystkie wejścia i wyjścia, a także konwersję cyfrowo–analogową. ….

czytaj cały TEST