Seria Platinum 3G jest kolejnym krokiem w historii Monitor Audio w kierunku wysokiej klasy dźwięku dla wymagających słuchaczy. Unikalne innowacje, na przykład przetwornik wysokotonowy MPD III, są dopełnieniem wyjątkowej budowy i perfekcyjnego wyglądu kolumn.

Monitor Audio z dumą ogłasza pojawienie się w sprzedaży innowacyjnej, zaawansowanej i wspaniale zbudowanej serii Platinum 3G. Nasza flagowa seria odzwierciedla pragnienie dotarcia do dźwiękowej perfekcji. Doskonałe, innowacyjne technologie, inteligentna inżynieria i obsesyjna dbałość o szczegóły sprawiają, że kolumny Platinum 3G oferują najdokładniejszy, najczystszy i najbardziej realistyczny dźwięk oraz wygląd, który sprawdzi się przez wiele, wiele lat.

Seria Platinum 3G została wprowadzona na rynek w 50. rocznicę powstania Monitor Audio i znalazły w niej zastosowanie dziesięciolecia naszego doświadczenia. Seria ta opiera się na naszej wizji przybliżenia słuchacza do dźwiękowej i wizualnej perfekcji, zapewniając serii Platinum 3G status obiektu pożądania; dogłębne doznania zarówno dla uszu, jak i dla oczu oraz pogłębione połączenie między precyzją dźwięku a tym, był on jak najbardziej przyjemny.

W serii Platinum 3G otrzymujemy cztery modele z segmentu premium zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania zarówno systemów stereo, jak i wielokanałowych konfiguracji systemu kina domowego. Seria składa się z kolumn podstawkowych Platinum 100 3G, średniej wielkości kolumn podłogowych Platinum 200 3G oraz fascynującego, flagowego modelu podłogowego Platinum 300 3G. Każdy z modeli zagra na 100% swoich możliwości, niezależnie czy w wysokiej klasy systemie dwukanałowy, czy – po dodaniu głośnika centralnego Platinum 250 3G – w ramach high-endowego systemu AV. Niezależnie od tego, jak je skonfigurujemy, przeniosą nas do innego świata, pozwalając zarówno miłośnikom muzyki, jak i kinomaniakom doświadczyć absolutnej perfekcji.

Innowacje akustyczne

Redefiniując na nowo to, co można osiągnąć w domowych systemach high-end, każdy model z serii Platinum 3G wyposażony został w nowy przetwornik wysokotonowy trzeciej generacji z harmonijkową membraną (MPD III). Głośnik ten został opracowany przez inżynierów Monitor Audio podczas tworzenia przełomowego prototypu „Concept 50”, zapierającego dech w piersiach modelu, zaprezentowanego na początku tego roku z okazji obchodów naszego 50-lecia.

W MPD III znajdziemy innowacyjne rozwiązania, które zmniejszają zniekształcenia i wyrównują pasmo przenoszenia, podczas gdy zoptymalizowany falowód zapewnia kontrolowaną kierunkowość, poprawiając zarówno scenę dźwiękową, jak i skuteczność. Wszystko to prowadzi do większego, wyraźniejszego i bardziej spójnego dźwięku, dzięki czemu Platinum Series 3G zapewnia niesamowite wrażenia. Muzyka i film są odtwarzane z niesamowitą precyzją i klarownością, przenosząc słuchacza na poziom jakościowy, którego nigdy wcześniej nie doświadczył.

Oprócz przetwornika wysokotonowego MPD III, w nowej serii znajdziemy inne, nowe rozwiązania:

Membrana RDT III stosowana jest we wszystkich przetwornikach średniotonowych i niskotonowych Platinum 3G. Ta niezwykle sztywna membrana zbudowana jest z trzech odrębnych warstw. Rdzeń o strukturze plastra miodu Nomex jest umieszczony pomiędzy ultracienką i bardzo sztywną warstwą C-CAM (Ceramic-Coated Aluminium) oraz podwójną warstwą włókna węglowego, ułożonego i połączonego pod kątem 90 stopni, aby uzyskać jeszcze wyższą sztywność. Superlekka, a jednocześnie wytrzymała membrana RDT III działa jak doskonały tłok, a w połączeniu z najnowszym, zoptymalizowanym i wyprofilowanym zawieszeniem górnym oraz czarnym koszem pozwala głośnikom średnio- i niskotonowym z serii Platinum 3G pochwalić się najniższymi zniekształceniami spośród wszystkich przetworników w historii Monitor Audio.

Dedykowany przetwornik średniotonowy stosowany w modelach Platinum 200 3G i Platinum 300 3G oferuje kilka istotnych zmian, które pomagają uzyskać płynniejsze przejście między nimi i głośnikiem wysokotonowym MPD III. Innowacyjny układ Dynamic Coupling Filter (DCF) naszego pomysłu pomaga kontrolować wibracje membrany. Pomagają w tym również większe i mocniejsze magnesy neodymowe, nowy układ napędowy, cewka krótsza niż szczelina magnetyczna i wyższa obciążalność mocowa. Dodatkowo, precyzyjnie obliczone komory głośników średniotonowych redukują wewnętrzne fale stojące, co znacznie poprawia czystość dźwięku w zakresie średnich tonów. Dzięki temu wokale i nawet najdrobniejsze szczegóły oddane są w niezwykle precyzyjny i realistyczny sposób.

Całkowicie nowy głośnik średniotonowy dla modelu Platinum C250 3G maksymalizuje jego zdolność do oddania głosów oraz efektów w nawet najbardziej dynamicznych ścieżkach dźwiękowych. Jego DNA bierze się z wyjątkowej, flagowej serii Cinergy Theater Monitor Audio, mającej certyfikat THX. Przetwornik średniotonowy wykorzystuje starannie zoptymalizowany system napędowy, zapewniający niezwykłą moc. Chociaż ma tylko 2,5 cala średnicy, wykorzystuje bardzo dużą cewkę, aby zapewnić wysoką wytrzymałość mocową. Zapewnia to świetny atak i masę, wymagane do oddania dynamiki każdego rodzaju muzyki i ścieżki filmowej. Zapewnia też najlepszą możliwą kierunkowość, dzięki której słuchacze są przenoszeni do w pełni realistycznego, naturalnego krajobrazu dźwiękowego.

Przetworniki niskotonowe są wyposażone w cewki o mniejszej długości niż szczelina magnetyczna, mające dużą średnicę, dzięki czemu zapewniają wyjątkową obciążalność mocową. Umożliwiają one większe i bardziej liniowe wychylenie przetwornika, co skutkuje szerszym zakresem dynamiki przy lepszej kontroli. Otrzymujemy dzięki temu imponujący, zwarty i pełny bas.

Budowa

Warto również wspomnieć o przeprojektowanych zwrotnicach, w których wykorzystaliśmy filtry eliptyczne, zapewniające idealne wyrównanie czasowe przetworników w punktach przecięcia zwrotnicy, znacznie poprawiając w ten sposób kierunkowość systemu. Zwrotnica i przetworniki zostały starannie zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik wirtualnej symulacji i prototypowania. Zbadano wiele setek ich wersji, aby upewnić się, że gotowe zwrotnice są idealnie dopasowane do projektu całego systemu, harmonizując jego składowe tak, aby zapewnić perfekcyjny dźwięk.

Każdy szczegół nowej serii został starannie przemyślany. Kolumny Platinum 3G oferują więc luksusowy wygląd, który emanuje najwyższym poziomem rzemieślniczej perfekcji. Nowe obudowy dostępne są w trzech pięknych, nowoczesnych wykończeniach: Piano Ebony, Piano Black i Pure White Satin. Unikalny zakrzywiony profil ścianek przednich zmniejsza dyfrakcję fal, a jednocześnie powoduje, że kolumny wyglądają niezwykle elegancko. Pomagają w tym również nowe aluminiowe ramki przetworników, które skrywają pręty napinające, mocujące przetworniki do obudowy – tworząc strukturę, która jest prawie całkowicie odporna na drgania i wolna od wibracji. Projekt uzupełniają precyzyjnie zaprojektowane nóżki, tworzące solidną platformę dla modeli wolnostojących, oferując jednocześnie elegancką estetykę i znacznie ładniejszy wygląd w porównaniu z nieporęcznymi cokołami.

Kolumny z serii Platinum 3G udoskonalają sztukę dźwięku high-end oferując modele, będące przykładem najnowocześniejszych innowacji w akustyce i najwyższej jakości wzornictwa. Rezultatem jest perfekcyjny dźwięk. Każdy model Platinum 3G jest prawdziwym obiektem pożądania.

Kluczowe cechy

  • Przetworniki wysokotonowe MPD III trzeciej generacji redukują zniekształcenia, wyrównują pasmo przenoszenia i dają czystszy, bardziej spójny i realistyczny dźwięk.
  • Membrana RDT III zapewnia tłokową pracę głośnika, nawet przy najbardziej ekstremalnych wychyleniach, dając precyzyjniejszy, bardziej realistyczny balans tonalny i niższe zniekształcenia.
  • Przeprojektowane przetworniki średniotonowe zapewniają płynne przejście między nimi oraz głośnikiem wysokotonowym – są idealne do zastosowań stereo i kina domowego.
  • Starannie zaprojektowane zwrotnice zapewniają najdokładniejszy i najlepiej kontrolowany dźwięk w całym spektrum częstotliwości.
  • Zaawansowana konstrukcja obudowy gwarantuje zwarty „ekosystem” akustyczny dla przetworników, pracujących w harmonii, zapewniając realistyczny i piękny dźwięk.
  • Cztery modele dostępne są w trzech luksusowych wykończeniach: Piano Black, Piano Ebony i Pure Satin White