Monitor Audio prezentuje absolutny szczyt techniki głośnikowej na swoje 50-te urodziny.

W miesiącu maju 2022 Monitor Audio uczcił swoją 50-tą rocznicę bycia na czele najbardziej innowacyjnych producentów pokazując na targach Hi End w Monachium rewolucyjne kolumny głośnikowe, które będą wprowadzone do produkcji w późniejszym okresie tego roku.

Marka Monitor Audio przełożyła aż pięć dekad swojej wiedzy oraz doświadczenia w stworzenie tego wyróżniającego się produktu, który obecnie posiada roboczą nazwę Concept 50.W swojej misji tworzenia „ludzkiego” sprzętu audio, ten światowy specjalista z kapitałem brytyjskim i zarządzany przez Brytyjczyków postanowił teraz uzyskać najwyższy aplauz pośród najbardziej wymagających słuchaczy na całym świecie.

Kolumny głośnikowe Concept 50 zostały stworzone tak, aby zapewnić niezrównane brzmienie, jakiego nie prezentują żadne inne głośniki na rynku. Jednocześnie będąc finalnym świadectwem obrazującym możliwości dzisiejszej techniki głośnikowej, najnowszy prototyp Monitor Audio łączy wyjątkowe możliwości soniczne z doskonałością w każdym calu i luksusowym wykończeniem, którego oczekują teraz klienci. Jednocześnie Concept 50 przesuwa granice jeszcze bardziej tak, aby naprawdę chwycić za serca wielbicieli dobrego audio.

W dążeniu do zaoferowania brzmienia, które będzie tak blisko perfekcji, jak to tylko możliwe, idea głośnika Concept 50 miała swoją genezę dwa lata temu. Wtedy to dyrektor techniczny firmy Monitor Audio Michael Hedges oraz dyrektor działu projektowego Charles Minett dokonali eksperymentu, który miał pokazać, jak dalece można ulepszyć konstrukcję pasywnych kolumn głośnikowych. Ich praca szybko przyniosła wymierne efekty, kiedy dostrzegli możliwość stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego.

Wyjaśniając, czym Concept 50 tak bardzo różni się od wielu innych kolumn głośnikowych, Michael Hedges tłumaczy: „Żaden głośnik nie jest perfekcyjny. Korzystając z naszego doświadczenia i zrozumienia fizyki, staraliśmy się skonstruować realny głośnik, który byłyby tak blisko perfekcji, jak to możliwe. Inni próbowali tego wiele razy, jednakże wierzymy, że udało nam się dojść bliżej z Concept 50, niż komukolwiek wcześniej.

Są dwa kluczowe elementy, które są często ignorowane, czyli wielkość postrzeganego źródła oraz kierunkowość. Aby scena dźwiękowa i obrazowanie źródeł było tak dokładne, jak to możliwe, dźwięk musi pochodzić z jednego miejsca i mieć stałą kierunkowość. Concept 50 osiąga to poprzez innowacyjne rozmieszczenie i konstrukcję każdego ze swoich przetworników, ciasno zgrupowanych wysokotonowego i średniotonowych nazwanych „The Array”, wraz z kompaktową parą zespołów niskotonowych skierowanych do środka w konfiguracji eliminującej drgania.”

“The Array” („Macierz”) to ultra-kompaktowy zestaw przetworników, na który składa się głośnik wysokotonowy oraz wieloprzetwornikowa część średniotonowa. Będąca arcydziełem dbałości o detale i konstrukcji, ta zaawansowana sekcja przetworników obrazuje całościowe podejście do inżynierii akustycznej i mechanicznej całego zespołu badań i rozwoju firmy Monitor Audio. Korzystając z autorskiej technologii RDT III, sześć przetworników średniotonowych posiada łączą powierzchnię membran, która jest większa, niż w głośniku odpowiedzialnym za środek pasma w serii Platinium. Takie podejście oferuje nam naprawdę wiele zalet.

Po pierwsze każdy z przetworników średniotonowych posiada niezwykle szerokie pasmo, dlatego tak naprawdę mógłby pokryć znaczną cześć zakresu obsługiwanego przez tradycyjny przetwornik wysokotonowy. Zapewnia to z kolei bardzo gładkie połączenie z głośnikiem wysokotonowym oraz wyjątkowo niskie zniekształcenia.

Ponadto tradycyjne koncentryczne przetworniki dodają zniekształcenia intermodulacyjne do głośnika wysokotonowego ze względu na poruszanie się membrany średniotonowej, która działa jak falowód dla głośnika wysokotonowego. Zjawisko to może zostać zredukowane poprzez ograniczenie najniższej częstotliwości, do jakiej pracuje głośnik średniotonowy – jednakże nigdy nie jest ono eliminowane całkowicie. Ponieważ falowód głośnika wysokotonowego w nowej konstrukcji Monitor Audio jest nieruchomy, a przetworniki dookoła tworzą płaską powierzchnię dookoła niego, nie powstają dodatkowe zniekształcenia intermodulacyjne w zakresie wysokich tonów. A jednocześnie sekcja średniotonowa może operować w szerokim zakresie częstotliwości bez żadnych kompromisów.

Druga część zespołu przetworników, który producent określa, jako „Macierz” to finalna i najlepsza zarazem wersja przetwornika wysokotonowego MPD. Przez ponad 10 lat marka Monitor Audio była światowym liderem w konstruowaniu przetworników z fałdowanymi membranami. Concept 50 korzysta z najnowszej, trzeciej już generacji głośników wysokotonowych MPD, która przez swoją konstrukcję udoskonala wszystkie istotne parametry takie, jak liniowość, poziom zniekształceń, kierunkowość, czy moc maksymalną. To najbardziej gładko brzmiący oraz posiadający najszersze pasmo przetwornik wysokotonowy, jaki firma Monitor Audio kiedykolwiek stworzyła.

“Każda siła ma swoją równoważną i przeciwstawną reakcję” – stworzone mając na uwadze trzecią zasadę dynamki Newtona, zespoły basowe w modelu Concept 50 są umiejscowione naprzeciw siebie w parach w konfiguracji znoszącej siły działające na obudowę. Symetria ta oznacza, że niepożądana energia wibracji, którą generuje każdy przetwornik jest wygaszana przez jego odpowiednik znajdujący się w parze naprzeciwko. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku głośników niskotonowych, które zazwyczaj przenoszą te niechciane wibracje przez obudowę. Dodatkowo, dzięki temu, że przetworniki nie podlegają dodatkowym wstrząsom, możliwe było zredukowanie zniekształceń przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli niskich składowych. W rezultacie najnowszy projekt Monitor Audio ma realne pasmo przenoszenia w pomieszczeniu w zakresie od 21Hz aż do 60 KHz (przy spadku -6dB) zachowując przy tym niezwykle niskie zniekształcenia.

Przepełnione najnowocześniejszymi technologiami i wykonane z najlepszych materiałów, Monitor Audio Concept 50 są fenomenalnie wyglądającymi trójrożnymi kolumnami głośnikowymi. Dołączone obudowy sekcji basowej są wykonane z twardej mieszanki minerałów i akrylu, która została uformowana przez obróbkę cieplną i precyzyjnie obrobiona. Jednocześnie zespół przetworników średnio i wysokotonowych jest zamontowany na wykonanej za pomocą CNC aluminiowej odgrodzie połączonej ze specjalnie zaprojektowaną i wydrukowaną w technice 3D obudową przystosowaną do wymagań głośników średniotonowych.

Dyrektor działu projektowego Monitor Audio Charless Minett konkuduje:

„Nasza misja, by stworzyć kolumny głośnikowe, jak żadne inne w zakresie osiągów i wyglądu wcale nie była łatwym wyzwaniem. Jednakże, korzystając z dwóch unikalnych konfiguracji przetworników w Concept 50 w roli szkieletu bazowego konstrukcji, byliśmy w stanie stworzyć unikalną estetykę, która zwraca na siebie uwagę, lecz nie dominuje nad przestrzenią, jak wiele współczesnych odpowiedników. To umożliwia nam stworzenie przykładu nastawionego na przyszłość, a nie przeszłość. Concept 50 jest stworzeniem idei mogących uformować podstawę tworzenia naszych głośników dla następnej generacji entuzjastów audio.”

Dalsze informacje odnośnie rozwoju i wprowadzenia do produkcji modelu Concept 50 będą dostępne na mediach społecznościowych producenta, czyli marki Monitor Audio, jak również u dystrybutora, jakim jest Audio Center Polska.

DANE TECHNICZNE

Wymiary (wliczając nóżki): Wys. 1384 x Szer. 439 x Gł. 451 mm
Materiał obudowy systemu niskotonowego: Twarda mieszanka minerałów i akrylu. Termoformowany i obrabiany precyzyjnie.
Materiał obudowy systemu nisko-średniotonowego: Inydwidualnie obrabiana odgroda z wydrukowaną w 3D komorą akustyczną z żywicy.
Konfiguracja: Trójdrożna
Wymiary przetworników (dla jednej kolumny): 4x 200mm przetwornik niskotonowy (2×2 połączone zestawy), 6x 50mm przetwornik średniotonowy (macierz kulista), 1x przetwornik wysokotonowy MPD III
Pasmo przenoszenia w pomieszczeniu (przy spadku -6dB): 21 Hz-60 kHz
Waga (na kolumnę): 96 Kg
Miejsce produkcji: Essex, Wielka Brytania