Brytyjski specjalista, firma Cambridge Audio, ogłosił dwa nowe dodatki do swojej oferty gramofonów Alva: Alva TT V2 i Alva ST.

Zaprezentowane po raz pierwszy na targach CES 2022 w Las Vegas w USA, nowe gramofony Alva opierają się na sukcesie wysoce cenionego i innowacyjnego modelu Alva TT. Wprowadzony na rynek w 2019 roku był pierwszym na świecie gramofonem z łącznością Bluetooth hi-res – aptX HD Bluetooth. Jego powstanie było wpierane ponad 50 latami doświadczenia Cambridge Audio w tworzeniu doskonałego sprzętu hi-fi dla miłośników muzyki.

Alva TT V2 jest idealnym produktem dla współczesnego miłośnika płyt winylowych. Jest to nowa wersja modelu Alva TT, a ST ma udostępnić podobne rozwiązania w niższym przedziale cenowym. Oba modele zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wyjątkowy dźwięk z Twojej kolekcji płyt i obydwa oferują wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy oparty na wielokrotnie nagradzanych przedwzmacniaczach gramofonowych Alva Solo i Alva Duo firmy Cambridge Audio, charakteryzujących się wyjątkowym, ciepłym dźwiękiem winylu.

Odrodzenie winylu nie wykazuje oznak zatrzymania, a czarna płyta jest coraz bardziej popularna zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych. Według raportu British Phonographic Industry (BPI) w 2020 roku w Wielkiej Brytanii sprzedano 4,8 miliona płyt LP, co stanowi 10% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem i jest najwyższą liczbą od 30 lat. Z kolei według Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nagraniowego (RIAA) przychody z albumów winylowych wzrosły w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych o 94% do 467 milionów dolarów.

Stuart George, dyrektor zarządzający Cambridge Audio, mówi:

„Oryginalny model Alva TT był pierwszym na świecie gramofonem aptX HD Bluetooth, a reakcja na niego przekroczyła wszelkie nasze oczekiwania. Nowy Alva TT V2 nadal łączy wygodę nowoczesnego przesyłania strumieniowego z bogatymi wrażeniami słuchowymi i uwzględnia opinie słuchaczy na temat pierwszego gramofonu. Całkowicie nowy model Alva ST otwiera to doświadczenie jeszcze szerszemu gronu słuchaczy dzięki konkurencyjnej cenie”.

Alva TT V2

Nowy Cambridge Audio Alva TT V2 jest gramofonem z napędem bezpośrednim (direct drive) i ma wbudowany, przełączany przedwzmacniacz gramofonowy i funkcję przesyłania strumieniowego przez Bluetooth aptX HD. To wysokiej klasy opcja dla poważnych audiofilów, którzy chcą również skorzystać z wygody bezprzewodowego przesyłania strumieniowego w wysokiej rozdzielczości. Alva TT V2 to idealne połączenie oszałamiającego dźwięku, nowoczesnej technologii i świetnego wzornictwa.

Alva TT V2 zachowuje oryginalny system napędu bezpośredniego Alva TT. Ma też ciężką aluminiową płytę górną i talerz wykonany z polioksymetylenu (POM) oraz zainstalowaną i ustawioną fabrycznie wkładkę Alva MC i aptX HD Bluetooth, który umożliwia przesyłanie strumieniowe w wysokiej rozdzielczości 24 bity, 48 kHz.

Nowe funkcje obejmują znacząco poprawione ramię z wygodną, ​​odłączaną główką (oferującą słuchaczom łatwy sposób wymiany wkładki) oraz poprawki wprowadzone do przedwzmacniacza gramofonowego i oraz modułu Bluetooth – są one odpowiedzią na opinie klientów dotyczące Alva TT.

Przełączany przedwzmacniacz gramofonowy pozwalana korzystanie z Alva TT V2 z zewnętrznym przedwzmacniaczem gramofonowym, jednocześnie ułatwiając im wymianę poszczególnych komponentów w miarę upływu czasu. Jedną ze zmian w stosunku do oryginalnej Alva TT jest możliwość wyłączenia nadajnika Bluetooth, co daje skróconą ścieżkę sygnału – a to z kolei oznacza lepszy dźwięk i lepszą energooszczędność.

Główne cechy Alva TT V2:

  • Bluetooth aptX HD — bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe w wysokiej rozdzielczości do wzmacniaczy, słuchawek i głośników z odpowiednim odbiornikiem. Dzięki niemu można umieścić gramofon w dowolnym miejscu.
  • Nowe ramię z odłączaną główką – bezbłędnie odczytuje Twoje płyty. Konstrukcja o dużej masie i niskim rezonansie własnym pomaga ograniczyć zniekształcenia do minimum.
  • Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy – nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń.
  • Odłączany przedwzmacniacz gramofonowy – elastyczność i wybór komponentów. Łatwa ścieżka zmian dla systemu hi-fi.
  • Preinstalowana wkładka Alva MC z ruchomą cewką – nieskazitelna szczegółowość. Wyeliminowanie skomplikowanej konfiguracji.
  • Napęd bezpośredni i talerz z materiału o dużej gęstości. Odporna na wibracje obudowa zapewniająca idealną reprodukcję muzyki.

Alva ST

Gramofon ten zaprojektowany został z myślą o nowych miłośnikach płyt winylowych, jak również tych, którzy chcą wymienić swój poprzedni gramofon, aby osiągnąć jeszcze lepszy dźwięk. Cambridge Audio Alva ST to idealny gramofon o wyjątkowej jakości dźwięku i eleganckim wyglądzie, który pozwoli cieszyć się rosnącą kolekcją winyli i będzie wyglądać rewelacyjnie w każdym pomieszczeniu.

Alva ST został wyposażony w wiele kluczowych funkcji Alva TT V2 i po raz pierwszy oferuje jakość Cambridge Audio w przedziale cenowym poniżej 1000 GBP.

Alva ST jest gramofonem z napędem paskowym, aluminiową płytą górną o grubości 1 mm i warstwą pianki EVA, która pochłania wibracje, osadzoną na płycie MDF. Model ten jest fabrycznie wyposażony we wkładkę z ruchomym magnesem Audio Technica AT-VM95e, którą można wymienić w dowolnej chwili.

‘ST’ posiada wiele kluczowych cech modelu Alva TT V2: przełączany, wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy i bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe w wysokiej rozdzielczości aptX HD, to samo nowe ramię i klasyczne, minimalistyczne wykończenie „Lunar Grey”.

Główne cechy Alva ST:

  • Bluetooth aptX HD — bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe w wysokiej rozdzielczości do wzmacniaczy, słuchawek i głośników z odpowiednim odbiornikiem. Dzięki niemu można umieścić gramofon w dowolnym miejscu.
  • Nowe ramię z odłączaną główką – bezbłędnie odczytuje Twoje płyty. Konstrukcja o dużej masie i niskim rezonansie własnym pomaga ograniczyć zniekształcenia do minimum.
  • Preinstalowana wkładka MM – wyeliminowanie skomplikowanej konfiguracji.
  • Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy – nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń.
  • Odłączany przedwzmacniacz gramofonowy – elastyczność i wybór komponentów.
  • Łatwa ścieżka zmian dla systemu hi-fi.
  • Napęd paskowy i odlewany talerz – zredukowane interferencje pochodzące od silnika. Odporna na redukcje podstawa, perfekcyjna reprodukcja muzyki.

Dostępność i ceny

Gramofony Cambridge Audio Alva TT V2 oraz Alva ST dostępne będą u autoryzowanych sprzedawców na wiosnę 2022 roku w cenach:

  • Alva TT V2 – 1999 EUR
  • Alva ST – 999 EUR

www.cambridgeaudio.com